Szukam partnera




SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Rudawy/ Chemnitz
 

Kontakt

Sächsisches Industriemuseum Industriemuseum Chemnitz
Zwickauer Straße 119
09112 Chemnitz

Tel.: +49-371-3676140
Fax: +49-371-3676141


E-Mail

Historia saksońskiej industrializacji w byłej odlewni

Dawniej się mówiło: „W Chemnitz się pracuje, w Lipsku się handluje, a w Dreźnie się świętuje.“ Oczywiście tak do końca się było, bowiem i w Dreźnie istniały zakłady przemysłu precyzyjnego a w Lipsku produkowano maszyny drukarskie. Także w innych regionach Saksonii proces industrializacji dawał się wyraźnie we znaki. Iskierka prawdy we wstępnym powiedzeniu jednak była: bowiem w Chemnitz powstało mnóstwo zakładów maszyn obrabiarkowych ,biurowych oraz włókienniczych. Zaczęły one w 19.w. masowo umiejscawiać się w okolicach dzisiejszego muzeum wzdłuż dzisiejszej Zwickauer Strasse. Na jego obecnym terenie udowodnione jest istnienie licznych zakładów już od roku 1857! Są to odlewnie metali i żelaza Hugona Schreitera oraz Hermanna & Alfreda Eschera AG, które produkowały tokarki rożnego rodzaju, heblarki, wiertarki oraz maszyny parowe według najnowszego stanu ówczesnej techniki. Jeszcze do 1982 r. odlewnia pracowała, jednak od 1953 r. nazwa fabryki zmieniona została w „Państwowa Odlewnia Rudolfa Harlassa”. Odlewano tu części zapasowe dla samochodów. – Wystarczający powód, by tutaj założyć Saksońskie Muzeum Przemysłu.
Zapraszamy Państwa więc na historyczny spacerek śladami 220-letniej industrializacji! Przechadzając się po halach byłej odlewni, jasne dla nas się staje, jak diametralnie cały proces industrializacji zmienił i ukształtował oblicze Saksonii  aż do dziś dnia. Aktywnie użytkowany jako odlewnia jeszcze do roku 1982 r. cały kompleks gruntownie został odrestaurowywany w latach 1999 – 2002, przy czym miejscami uzupełniano jeszcze niejeden drobiazgowy element; w ten sposób powstało wspaniałe lokum, by aktywnie przeżywać i rozumieć historię i proces uprzemysłowienia na terenie Saksonii. Nasza wystawa dzielona jest na tematy; podział więc przedstawia poszczególne i ważne dziedziny przemysłu, począwszy od górnictwa przez włókiennictwa po budowę maszyn i samochodów, a skończywszy przy konsekwencjach społecznych, jakie ze sobą nosiła cała rewolucja przemysłowa.
Po całej hali przebiega srebrna taśma, wzdłuż której prezentowane są najważniejsze wyroby i wynalazki, które pochodzą z Saksonii; zdumiewające jest to, jaka pokaźna ilość wynalazków technicznych się bierze z naszego regionu, ile technicznych wynalazków i innowacji emanowało z Saksonii na cały świat.
Niech Państwo koniecznie zajrzą również do sutereny Muzeum; tam się zapoznamy z najważniejszą gałęzią saksońskiej gospodarki – mowa jest oczywiście o przemyśle włókienniczym! Trudno  doszukać się innego miejsca, gdzie spotykamy się z taką ilością czynnych maszyn włókienniczych pochodzących z przełomu wieku 19 w./20.w.!!!
 

Lokalizacja i dojazdy

Lokalizacja

Muzeum Przemysłu znajduje się w Chemnitz na zachód od centrum miasta.

Dojazd autobusem & koleją
Wybierając się do Muzeum Przemysłu korzystamy z kolei regionalnej Drezno – Zwickau (KBS 510) jadąc do stacji Chemnitz-Mitte. Oprócz tego dojeżdżamy do Muzeum tramwajem nr 2, wysiadamy na przystanku Industriemuseum oraz autobusami nr 23 lub 262. Wysiadamy na tym samym przystanku. Wszelkich informacji o rozkładach jazdy udzielane Państwu są przez Związek Komunikacji Saksonii Środkowej (Verkehrsverbund Mittelsachsen – VMS).

Dojazd samochodem

Z autostrady A4 zjeżdżamy w Chemnitz-Mitte, dalej kierujemy się drogą krajową B 95 po Leipziger Strasse obijając później w prawo w Zwickauer Strasse.
Dojeżdżając autostradą A72 zjeżdżamy w Chemnitz Süd. Następnie docieramy po Neefestrasse bezpośrednio do muzeum.


Godziny otwarcia:

Muzeum otwarte jest w następujących godzinach:
  poniedziałek   zamknięte
  wtorek – piątek   9.00 – 17.00 g.
  wtorek – piątek   10.00 – 17.00 g.
Inne godziny otwarcia podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz na Sylwestra i Nowy Rok.

Wstęp:

Wyciąg z cennika.
Osoby dorosłe 7,00 €
ulgowy wstę 4,00 €
Dzieci do lat 18           wolna
Uczniowie powyżej 18 roku życia z ważnym legitymacją studencką  wolna